زن امروز

جایگاه اجتماعی زنان

زنان ورزشکار


شطرنج

اعضای تیم ملی ایران به همراه زندگی نامه

 

 • آتوسا پور کاشیان (زادهٔ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۷ در تهران) شطرنج‌باز ایرانی است که درجهٔ استادبزرگ زنان را در اختیار دارد و در سال ۲۰۰۰ قهرمان زیر ۱۲ سال دختران جهان شده‌است. وی هم‌اکنون (۲۰۱۰) بالاترین ریتینگ را در میان شطرنج‌بازان زن ایرانی در اختیار دارد.[۱][۲]

  پورکاشیان در سال ۲۰۰۹ دومین شطرنج‌باز ایرانی، پس از شادی پریدر، شد که به درجهٔ استادبزرگ زنان می‌رسد. آخرین ریتینگ او در سپتامبر ۲۰۱۰ معادل ۲۳۲۲ بوده که او را در ردهٔ بیست‌وسوم بین شطرنج‌بازان ایرانی و ردهٔ اول بین شطرنج‌بازان زن این کشور قرار می‌دهد.

   زندگی

  پورکاشیان ۹ سالگی برای اولین بار به کلاس شطرنج بنکدار در فرهنگسرای بهمن رفت. بعد از دو-سه ماه آموزش در مسابقه‌ای که برای قهرمانی تهران رده سنی زیر ۱۰ سال برگزار می‌شد، شرکت کرد و موفق به کسب مقام اول شد. وی ۷ سال تحت تعلیم هادی مؤمنی قهرمان سابق شطرنج ایران بود و مدتی نزد خسرو هرندی و هاملت تومانیان آموزش دیده است.

  پورکاشیان سال ۷۶ به عضویت تیم ملی در رده سنی ۱۰ سال و در سال ۷۸ به عضویت تیم ملی بزرگسالان درآمد. او قهرمان شطرنج زیر ۱۲ سال دختران جهان و برنده مدال برنز شطرنج تیمی (به همراه الشن مرادی و احسان قائم مقامی) در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ است.[۳][۴]

 • میترا حجازی پور

میترا حجازی‌پور (زادهٔ ۱۳۷۱ در تهران) شطرنج‌باز ایرانی است که درجهٔ استاد فیده زنان را در سال ۲۰۰۸ به دست آورده‌است.

آخرین ریتینگ او در نوامبر ۲۰۱۰ معادل ۲۲۶۸ بوده‌است او را در ردهٔ سی‌وچهارم بین کل شطرنج‌بازان فعال ایرانی و ردهٔ دوم بین شطرنج‌بازان زن این کشور قرار می‌دهد.

 

شایسته قادرپور (زادهٔ ۲۱ فروردین ۱۳۶۳) شطرنج‌باز ایرانی با درجهٔ استاد بین‌المللی زنان است. وی از سال ۱۳۷۵ عضو تیم ملی شطرنج زنان ایران است و در سپتامبر ۲۰۱۰ با ریتینگ ۲۲۰۶ در ردهٔ چهارم زنان و شصت‌وششم مجموع شطرنج‌بازان فعال ایرانی قرار دارد. او با احسان قائم‌مقامی استادبزرگ شطرنج ایرانی ازدواج کرده‌است.

غزل حکیمی‌فرد (زادهٔ ۱۳۷۲ در تهران) شطرنج‌باز ایرانی است.

 • وی قهرمان شطرنج زنان ایران در سال ۱۳۸۸ است که در ۱۶ سالگی با ۱۰ امتیاز از ۱۲ بازی و اختلاف ۱.۵ امتیازی نسبت به نزدیکترین رقیب خود به این عنوان رسید.[۱]

  حکیمی‌فرد در سال ۲۰۰۷ درجهٔ استاد فیده زنان را دریافت کرده و در نوامبر ۲۰۱۰ با ریتینگ ۲۱۸۹ در ردهٔ پنجم بین شطرنج‌بازان زن ایرانی، ردهٔ ۷۱ بین کل شطرنج‌بازان ایرانی و ردهٔ پانزدهم در بین دختران زیر ۱۶ سال جهان قرار گرفته‌است. وی در المپیاد شطرنج ۲۰۱۰ نیز عضو تیم ملی ایران در بخش زنان بود. او در سال ۲۰۱۰ مقام هفتم مسابقات قهرمانی شطرنج زیر ۱۶ سال دختران جهان را در شهر خالکیدیکی یونان کسب کرد.[۲] وی خواهر بزرگ‌تر رعنا حکیمی‌فرد دیگر شطرنج باز ایرانی است.

 • شادی پریدر

شادی پریدر (زادهٔ ۱۱ تیر ۱۳۶۵ در تهران) اولین شطرنج‌باز ایرانی است که درجهٔ استادبزرگ زنان را در سال ۲۰۰۴ به دست آورد. وی ۵ بار قهرمان شطرنج زنان ایران شده که نخستین بار آن در ۹ سالگی بوده‌است.

آخرین ریتینگ او در اکتبر ۲۰۱۰ معادل ۲۲۵۳ بوده‌است او را در ردهٔ سی‌وهشتم بین کل شطرنج‌بازان فعال ایرانی و ردهٔ سوم بین شطرنج‌بازان زن این کشور قرار می‌دهد.

زندگی

شادی پریدر از ۷ سالگی آموزش شطرنج را آغاز کرد. از سال ۷۳ تا ۷۹ به طور مستمر در مسابقات رده‌های سنی زیر ۱۰، ۱۲ و ۱۴ دختران کشور قهرمان شد. در سال ۷۴ در ۹ سالگی به عضویت تیم ملی بزرگسالان بانوان درآمد. در سال ۷۴ نفر اول بزرگسالان بانوان تهران و نفر سوم کشور شد. در سال ۷۶ درجهٔ استاد فیده بانوان را کسب کرد و در مسابقات زیر ۱۲ سال دختران جهان در فرانسه به مقام چهاردهم رسید. در سال ۷۷ اولین مسابقات آزاد بانوان در ایران را با امتیاز کامل فتح کرد و نفر چهارم دانش‌آموزان دختر زیر ۱۲ سال جهان در مسکو و نفر هفتم دختران زیر ۱۲ سال جهان در اسپانیا شد. در سال ۷۸ نفر سوم بزرگسالان بانوان کشور، نفر اول انتخابی تیم ملی بانوان و نفر پنجم دختران زیر ۱۴ سال آسیا در هند شد. در سال ۷۹ قهرمان بانوان بزرگسالان کشور با امتیاز کامل (۹ از ۹) شد و درجهٔ استاد بین‌المللی بانوان را به دست آورد. در سال ۸۱ ‪قهرمان دختران زیر ۱۶ سال آسیا شد و در مسابقات قهرمانی شهرهای آسیا اولین شطرنج‌باز زنی شد که به مقام سوم انفرادی می‌رسید.[۱]

پریدر در سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴) در المپیاد شطرنج موفق به شکست قهرمان شطرنج زنان جهان آنتونتا استفانووا شد و عنوان استاد بزرگ شطرنج زنان را به کسب کرد. وی در بازی‌های آسیایی داخل سالن ماکائو ۲۰۰۷ هم به یک مدال نقره در شطرنج سریع انفرادی و یک مدل برنز در شطرنج سریع تیمی و در بازی‌های آسیایی داخل سالن کوانگ نین ۲۰۰۹ هم به مدال برنز شطرنج برق‌آسای تیمی رسید. او در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ نفر سوم انفرادی در قهرمانی شطرنج تیمی زنان آسیا و در سال ۲۰۰۹ نفر اول انفرادی و نفرسوم تیمی در این مسابقات شد

 سبک بازی

پریدر تقریباً همیشه بازی را با e4 شروع می‌کند و در پاسخ به دفاع سیسیلی به واریاسیون آلاپین ‎1.e4 c5 2.c3‏ و در پاسخ e5 به بازی ایتالیایی روی می‌آورد. با مهرهٔ سیاه هم در جواب e4 بیشتر واریاسیون تایمانوف در دفاع سیسیلی را بازی می‌کند.

فعلا چیزی از ایشون نمیدونم به زودی در مورد ایشون هم مینویسم

فعلا چیزی از ایشون نمیدونم به زودی در مورد ایشون هم مینویسم

فعلا چیزی از ایشون نمیدونم به زودی در مورد ایشون هم مینویسم

فعلا چیزی از ایشون نمیدونم به زودی در مورد ایشون هم مینویسم

فعلا چیزی از ایشون نمیدونم به زودی در مورد ایشون هم مینویسم


تیراندازی

نجمه آبتین

نجمه آبتین (زادهٔ ۲۱ مرداد ۱۳۶۱ در شیراز) یک کماندار ایرانی است که موفق به کسب سهمیه المپیک پکن شد. او نخستین زن تیرانداز ریکرو ایران است که تاکنون به المپیک راه یافته است. او همچنین سومین دختر از کاروان اعزامی ایران به المپیک پکن است. پیش از او سارا خوش جمال فکری در تکواندو و هما حسینی در قایقرانی سهمیه گرفتند. او همچنین نخستین بانوی ورزشکار المپیکی تاریخ ورزش استان فارس است.

زندگی ورزشی

نجمه آبتین در سال ۱۳۷۸ و در سن ۱۶ سالگی در کلاس‌های آموزش تیراندازی با کمان فدراسیون ثبت نام کرد. او در سال ۱۳۸۳ به عضویت تیم ملی ایران درآمد. آبتین در مصاحبه‌ای گفته بود که چشمان‌اش آستیگمات هستند. او نمره چشم راستش را ۰٫۵ و چشم چپش را ۰٫۷۵ اعلام کرده بود. با این وجود او در مسابقات تیراندازی از عینک و لنز استفاده نمی‌کند. او در رنکینگ فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان (فیتا) صد و دومین تیرانداز ریکرو دنیا به حساب می‌آید.

راهیابی به المپیک

آبتین در نخستین تلاش‌ها برای کسب سهمیه المپیک در مسابقه جهانی کرواسی و نیز در مسابقات جایزه بزرگ آسیا در تهران ناموفق بود. سرانجام در مسابقات فرانسه با تصاحب مدال نقره، در رده دوازدهم جدول رده‌بندی فدراسیون جهانی قرار گرفت و موفق به کسب سهمیه المپیک پکن شد

 

+ نوشته شده در  جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت 23:39  توسط رویا پورعلی  |